Занижени прогнозни стойности за ремонти и за нови строежи
Всеки възложител на ремонт, преустройство или нов строеж, преди да пристъпи към събиране на оферти или пряко договаряне, определя своята прогноза за стойността.
Прогнозната стойност се определя по различни методики. Използват се и различни хитрини и манипулации, които не винаги се оправдават от практиката.
Прогнозната стойност може да е тайна – за информация само на възложителя, но може да се използва и като предварително условие. В зависимост от целта на манипулатора, прогнозната стойност може да е значително завишена или занижена.
Строителите, участващи в състезания за ремонти или за средни и малки по обем нови строежи се оплакват от ниски прогнозни стойности, които са заложени като предварителни условия.
От прогнозиране на строителните стойности се интересуват, напоследък твърде активно, не само възложителите на обществени поръчки, но и частните и корпоративните възложители. Контакти за свързване с прогнозни стойности търсят и специализирани консултанти, които помагат на възложителите да определят реални или манипулативни, но изглеждащи реално, строителни стойности.
Почти винаги, в практиката се намират участници, които рискуват и слизат по-ниско от обявена гранична стойност, даже и да са сигурни, че тя не съответства на проектните условия и изисквания.
В брой 6/2018 година на „Строителен обзор" са поместени съвети как да се актуализират стойности от еталони (реализирани строежи) за да се използват като прогнозни.
За директните абонати на „Строителен обзор" и за курсисти от семинарите на СЕК редакцията осигурява безплатни консултации за определяне на реални и актуални прогнозни стойности. За повече информация се свържете с нас на Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Коментари (0)